Rozhovory
Vojenský technický ústav bude ve Vrběticích vyrábět desítky tisíc granátů
Společnost Vojenský technický ústav, s. p., (VTÚ) má pro svůj objekt ve Vrběticích již objednány stroje na plnění těl útočných ručních granátů i formy a zpracovává výrobní a technickou dokumentaci. Samotná výroba a zkušební provoz by měly být zahájeny v letošním roce, první série granátů by měla být dodána zákazníkovi v průběhu roku 2024. Podrobnosti o dalších aktivitách VTÚ nám sdělil jeho ředitel Jiří Kašpárek.
VTÚ plánuje ve svém areálu ve Vrběticích výrobu ručních granátů pro českou armádu. Které společnosti mají produkci realizovat, od kdy, s jakou kapacitou a jaký bude výrobní postup?
Ministerstvo obrany (MO) chce doplnit zásoby ručních útočných granátů, které byly do výzbroje armády zavedeny na základě výběrového řízení z roku 2017. Následným krokem po ověření schopností ručních granátů byl požadavek na zapojení českého průmyslu do jejich výroby a přenos velké části technologie do tuzemských zbrojních podniků. Na základě platné rámcové smlouvy s MO zastřešuje celý projekt společnost Colt CZ Defence Solutions, která navázala spolupráci s dceřinou společností CZ-KD Solutions, firmou Explosia a VTÚ. CZ-SKD a Explosia by měly do projektu dodávat jednotlivé komponenty ručního granátu a role VTÚ by měla spočívat v celkové kompletaci granátu, jeho balení, provedení výstupních zkoušek a expedici koncovému zákazníkovi.
Celý projekt je v současnosti v přípravné fázi. Jsou objednány stroje na plnění těla granátu, formy a zpracovává se výrobní a technická dokumentace. Samotná výroba a zkušební provoz by měly být zahájeny v letošním roce, první série granátů by měla být zákazníkovi dodána v průběhu roku 2024. Kapacita výroby je při rozběhu plánována na cca 10 tisíc kusů ručních granátů měsíčně, technologie po odladění posléze zvládne výrobu násobného množství.
Samotný výrobní postup po dodání všech komponent do VTÚ je standardní jako u jiné výroby munice a muničních elementů, zahrnuje vstupní kontrolu dodaných komponent, jejich temperaci na požadovanou teplotu, kompletaci/laboraci jednotlivých celků do finálního výrobku, zabalení do hermetických obalů, paletizaci, výstupní kontrolu včetně předepsaných funkčních zkoušek a následnou expedici konečnému zákazníkovi.
VTÚ se podílí na strategické zakázce izraelských radarů MADR za 3,5 miliardy korun, jejich zařazení do výzbroje české armády ale provázejí problémy. V čem spočívá participace ústavu a jak může přispět k odstranění potíží s integrací radarů?
VTÚ participuje na zpracování bezpečnostní dokumentace projektu, jehož součástí je jak součinnost s primárním kontraktorem, tak i s odpovědnými složkami rezortu ministerstva obrany – odborem bezpečnosti MO. VTÚ zpracoval také podklady pro odbor vojenského letectví pro vydání osvědčení technické způsobilosti leteckého pozemního zařízení. Z výrobního hlediska zabezpečil VTÚ vývoj a výrobu osmi kusů lokální radarové konzole (RLCC – radar local control consol) určené pro primární zpracování surových radarových dat prostřednictvím komplexního softwarového řešení primárního dodavatele, společnosti Elta Systems.
V rámci procesů integrace zabezpečil VTÚ maximální možnou interakci mezi systémy dodavatele a již zavedenými systémy u MO, technici VTÚ byli nuceni v uplynulém období detailně analyzovat požadavky na zasílání radarových dat. Zasílaná proprietární data moderního 3D radaru museli následně přizpůsobit pro starší typ zavedeného softwarového řešení, jež se má ale modernizovat. Analýza a úprava dat byla časově náročná a vyžadovala komplexní úsilí na všech stranách – primárního kontraktora, VTÚ, dodavatele původního SW pro fúzi dat, ale i zaměstnanců rezortu obrany. Situace je nyní vyřešena a použití moderních 3D radarů by nemělo nic bránit.
Jak využije VTÚ své zkušenosti z projektu MADR pro navazující strategický projekt vzdušných sil SHORAD – pořízení protiletadlového raketového komplexu středního dosahu?
VTÚ pochopitelně využije veškeré zkušenosti z projektu MADR ve prospěch projektu SHORAD. Jedná se především o komunikaci se zahraničním partnerem, komplexnost zaváděné technologie, kooperace při zpracování bezpečnostní dokumentace, logistické zabezpečení přepravovaného materiálu, ale i výrobní postupy a procesy, které byly po pracovnících VTÚ požadovány. Současně je ale nutno konstatovat, že i ze strany izraelské společnosti Elta Systems byl projekt MADR prvním projektem zavádění technologie ve prospěch členské země NATO. Velké zkušenosti tohoto dodavatele při jednání s partnery v ČR, ale především s podnikovými, kontrolními a vojskovými zkouškami dle vnitřních normativních výnosů MO byly zásadní. Tyto zkušenosti jsou předávány v rámci dodavatelských společností Elta Systems a Rafael Advanced Defense Systems – dodavatele technologie Spyder – čili je zde zjevný předpoklad snazšího průběhu při zavádění technologie jako celku. Vzhledem k tomu, že součástí dodávky SHORAD je i dodávka obdobných moderních 3D radarů společnosti Elta Systems, bude systémová integrace v tomto směru snazší, protože tento proces byl již jednou proveden.
VTÚ vyvinul, vyrobil a dodal české armádě robotický průzkumný prostředek UGV-Pz. Jak pokračuje spolupráce ústavu a armády při praktickém využití tohoto bezosádkového prostředku?
Prototyp UGV-Pz – automatizovaného bezosádkového průzkumného pozemního prostředku – byl uživateli předán v roce 2020. Hlavním úkolem UGV-Pz je plnění úkolů multispektrálního pozemního průzkumu zejména v rámci taktického doplnění již zavedených osádkových průzkumných systémů a přenosných souprav s cílem jejich nahrazení na vysoce nebezpečných úsecích bojiště a dále v rámci modulárně sestavovaných jednotek ISR začleněných do aliančního uskupení nebo při účasti v bojových operacích a operacích na podporu míru mimo území ČR.
Uživatel postupně získává zkušenosti s použitím tohoto typu prostředku, a to jak v oblasti samotného ovládání, tak i v oblasti vhodnosti jeho takticko-operačního nasazení. V současné době jsme podepsali rámcovou dohodu s MO ČR na servisní podporu průzkumného prostředku UGV-Pz, na jejímž základě bude zajištěna komplexní servisní podpora nezbytná k zabezpečení plné provozuschopnosti tohoto prototypu až do konce roku 2025.
Do budoucna bude možno tento prostředek zcela určitě dále rozvíjet. Modernizační potenciál vidíme u tohoto typu zejména v oblasti autonomního ovládání nebo v možnosti modernizace průzkumných systémů. Samostatnou kapitolou pro modernizaci či spíše pro vývoj dalších prostředků na daném podvozku je oblast možnosti modulárního použití dalších typů nástaveb – logistické, zdravotní, bojové apod.
VTÚ průběžně dodává české armádě lehká průzkumná obrněná vozidla LOV-Pz na bázi typu Iveco LMV 4 × 4. Jak jsou tato vozidla modernizována a vylepšena na základě provozních zkušeností uživatele?
Modernizační proces průzkumných vozidel dělostřeleckého pozorovatele LOV-Pz (šesti kusů), která byla do AČR dodána v letech 2014 a 2017, probíhá od roku 2020. Tuto modernizaci VTÚ připravoval v úzké spolupráci s uživateli tohoto systému. Jsou v ní zahrnuty zkušenosti uživatelů s provozem tohoto prostředku, ale také očekávání uživatelů s bojovým nasazením tohoto prostředku v rámci systému velení a řízení.
Proto je modernizace těchto vozidel zaměřena především na zástavbu nových komunikačních a informačních technologií, které umožní provozování nového systému řízení palby dělostřelectva. Stávající vozidla byla vybavena technologiemi, které se s nastupujícími požadavky na systém řízení palby dostaly na hranici svých výkonů a z hlediska konfigurace ne zcela odpovídají aktuálním požadavkům.
Modernizace konkrétně zahrnuje náhradu komponent, SW a výbavy pracovišť vozidla, přepracování zdrojové soustavy vozidla s náhradou zdrojů a nabíječů, úpravu a náhradu komponent ve výnosné soupravě vozidla a zejména náhradu původních radiostanic AN/PRC-152 se zesilovačem RF-300M-TV001 radiostanicemi AN/PRC-117G se zesilovačem VKV/UKV RF-7800UL7 V250 a zástavby rádiového datového routeru LMCP-28. K zabezpečení plné funkčnosti uvedených nových komponent bylo potřeba také upravit silovou a datovou kabeláž vozidla, přebudovat anténní systém apod.
Od 24. do 26. května 2023 se na brněnském výstavišti koná veletrh IDET, jedná se o významnou platformu pro prezentaci českého obranného průmyslu. Jak a s čím se na ní předvede VTÚ?
Ano, veletrh IDET je významnou přehlídkou obranných a bezpečnostních technologií ve střední Evropě se silnou mezinárodní účastí vystavovatelů a odborných návštěvníků. Letos budeme ve svém stánku prezentovat dálkově řízenou robotickou zbraňovou stanici ZS-L, přepravní box Biobox a lehkou bombardovací platformu Brusmin s bombardovací municí. Pro návštěvníky veletrhu budou dále k vidění šedesátimilimetrové minomety Antos a Antos-LR, k nimž budeme vystavovat příslušné druhy minových nábojů, a též ukázka vývojových kusů munice ráže 30 milimetrů.