Rozhovory
Senta Čermáková: Musíme vyvažovat, abychom z AI nezblbli
Foto: Konference Fenomén 2023 | CE-PA spol. s r.o.
Možná za deset let přijde ten moment, kdy budou existovat čepičky, které si nasadíme na hlavu, když budeme chtít být chytřejší. „Já s vámi budu mluvit česky, vy budete Japonka a budete mi rozumět japonsky. Protože budete mít čepičku, která vám moji češtinu bude překládat do vaší japonštiny. Jsou to jen vize. Ale je hezké o tom takhle přemýšlet,“ říká Senta Čermáková, mezinárodní manažerka a šéfka vzdělávací organizace Czechitas, která 14. března otevře pandořinu skříňku AI na zlínské konferenci Fenomén.
Po třiceti letech v byznysu ji jen tak něco nepřekvapí. Příchod umělé inteligence však považuje za větší přelom, než byl v 90. letech internet. AI využívá na všechno, co ji dělat nebaví. Psaní e-mailů, referenčních dopisů nebo zápisů o výkonu člověka, kterého si vyslechne bez toho, aniž by v ruce třímala papír s poznámkami. Obrázky do prezentací jí generuje výhradně ChatGPT, s nímž ladí i nové produkty pro Czechitas. Den ze dne ji nepřestává fascinovat. A zatím ji nezklamal.
„Je to můj partner pro diskuse, co zlepšit, co změnit, jak nacenit produkt nebo jak udělat marketing. Dělám s ním stejnou práci jako s kolegy jen s tím rozdílem, že kolegy k tomu v první fázi nepotřebuju,“ komentuje inovátorka věnující se osvětě generativní AI.
Čím vás naposledy AI překvapila?
Šokovalo mě, že pokročilé jazykové modely, kterým dáte k dispozici výraz tváře, přesně pochopí, jakou emoci člověk prožívá. Dekódují mimiku na našich tvářích a dekódoují ji lépe, než člověk. Rozpoznají štěstí, strach, ironii, zbabělost, žárlivost nebo smutek. V tomto jsme si mysleli, že budeme vždycky lepší než počítač. Připadá mi to fascinující i strašidelné zároveň.
Novodobý detektor lži pro laiky?
Tady bych byla opatrná. Protože i ten nejlepší teroristický vyjednavač, což je Chris Voss, říká, že těžko poznáme lež od nervozity. Někteří lidé jsou tak nervózní, že to vypadá, že lžou. Ale to vám ukážu na konferenci. Můžeme udělat i nějaký testík.
Jaké procento Čechů používá AI? Jsou nějaké odhady?
Podle našich statistik, kdy jsme s manželem (novinář Miloš Čermák) proškolili kolem tří tisíc lidí, vyzkoušela jazykové modely zhruba polovina populace a přibližně dvacet procent Čechů už používá pokročilé placené verze. ChatGPT 3,5 vám totiž nevygeneruje obrázek, neumí počítat složité matematické úkoly a řešit logické hádanky. Čtverka zvládne maturitu z matiky, že by dostala jedna minus.
Dokáže mi AI vyjet konkrétní postup, jak zlepšit strategii ve firmě?
Určitě a není to tak obtížné. Pokročilé jazykové modely rozumí všem strategickým pojmům. Umí udělat SWOT analýzu, PESTLE analýzu i PLAYING TO WIN analýzu. Stačí zadat vizi a misi svojí firmy a pokud jste zkušený stratég, modely generují strategické rozvahy nebo byznysplán za vás. Ale udělají to pro trh, který je větší než český. Pomoci si můžete třeba na německém, který je českému hodně podobný.
Který jazykový model kromě ChatGPT doporučujete?
ChatGPT 4 je pořád nejlepší model, který je v současnosti k dispozici a kde nejsme coby Evropa omezeni. Pak máme fantastický model od americké společnosti Anthropic – Claude-3. Ale ten oficiálně Evropané vůbec používat nemůžou, protože zatím nevstoupil na evropský trh. Poslední model, který je nově v elitní trojce, je Gemini od společnosti Google a tam jsme zase jako Češi diskriminovaní, protože umí špatně česky a ani s námi v češtině komunikovat nechce.
Česko má mít vlastní jazykový model. Proč je to výhodné?
Všechny modely, které teď používáme, jsou primárně určené pro anglicky mluvící země, což se může zdát při překládání v pohodě, ale může se stát, že vám AI nenapíše pěknou českou básničku. Navíc mnohem lépe pracuje na větších trzích, než je Česko. Proto se může stát, že neví o něčem, co je všem Čechům známé. Ale osobně věřím, že o českém modelu už brzy uslyšíme.
Jak poznám, že mi AI lže?
Jenom tak, že jste expert větší než AI. Musíme ji stále kontrolovat, protože se říká, že AI nám 90 % výstupů zpracuje dobře, ale 10 % tvoří chyby. Problém je ten, že nevíme, kde se ta chyba objeví. Jazykové modely pracují na základě statistiky a pokud ji v sobě nenajdou, tak si ten zbytek vymyslí. To je jejich podstata. Nám nezbývá než generovat texty tak, že je pak necháme zkontrolovat seniornímu pracovníkovi v oboru. S tímto se, myslím, bude těžko něco dělat. Musíme se s AI naučit pracovat tak, že jí ještě nebudeme dávat práci, která je životně důležitá.
Například?
Nenecháte generativní umělou inteligenci, aby vás operovala, řídila za vás auta a dělala životní rozhodnutí, ale budete ji používat na věci typu brainstorming, podpora rozhodování, podpora psaní, spíš jako takového nováčka ve firmě.
Jako nejlepší radu vám dala AI?
Když jsem si připravovala školení na leadership pomocí AI a zadala jsem do ChatGPT 4 profily lidí v týmu a ptala jsem se, jaký by měl být člověk, kterého bych chtěla do firmy přijmout. To, co jsem dostala za odpověd, mi připadá doteď wow! Líp bych to nevymyslela.
Jaký vliv má využití AI na ziskovost?
Může být obrovský, ale musíme si dávat pozor na to, že pracujeme v nestabilním prostředí. Modely generativní AI halucinují a nejsou spolehlivé. Jeden den se mohou chovat fantasticky a druhý den házet chyby. A druhá věc je, že modely, o kterých mluvím, nemají vyřešenou bezpečnost. Negarantují, že data, která do nich vkládáte, nikdo neuvidí. Jediným modelem, kde je komunikace mezi vámi a cloudem šifrovaná, je ChatGPT Enterprise. Ten je ale dražší než osobní verze a na českém trhu ji používá velmi málo firem.
Už víme, jak moc změní AI pracovní trh?
Jsou vidět trendy a obory, do nichž umělá inteligence zasáhne hodně. Nejvíce do duševní práce jako je programování, psaní, kreativita, umělecká činnost, marketing a podobně. Kam zasahovat nebude, je oblast služeb. Zdravotní sestřičku vám AI nenahradí. Ta musí pořád pacienta umít, převléknout mu postel a hezky si s ním popodívat. Tam nikdy nebude robot a pokud bude, bude to smutné. Na lidi potřebujeme lidi.
Jak podle vás změní umělá inteligence lidstvo?
Čeká se, že se lidé začnou víc lidsky propojovat. Vzájemně se zlepšovat v tom, jak si rozumí, baví se, setkávají a v tom je i krásná myšlenka konference Fenomén. Protože si myslím, že ač nás atraktivní technologie tolik přitahují, musí být v dobré harmonii s tím, jak si od nich odpočinout. Bude důležité, aby lidé u AI netrávili veškerý volný čas, ale hodně vyvažovali sportem, kulturou, setkáváním se. Abychom zkrátka z AI nezblbli.
Na co nám zatím AI odpovědět nedokáže?
I ti největší profíci si kladou otázku, jak budeme vychovávat juniory v profesích, které nahradí AI. Jak se pak junioři stanou seniory a co vlastně budeme učit děti ve škole, když už dnes je ChatGPT 4 schopen vypočítat maturitu z matiky. Ale to je spíš společenská otázka.
Senta Čermáková
Mezinárodní manažerka s třicetiletou praxí v byznysu. Vysokoškolská pedagožka a šéfka neziskovky Czechitas. S manželem Milošem Čermákem vloni založila vzdělávací startup Inspiruj.se. Společně se věnují osvětě generativní AI, kterou přirovnávají k chytrému asistentovi, kterého ještě moc dobře neznáme. Nevíme, jak lže, ale má dobré školy, přichází s hezkým životopisem a má ohromný růstový potenciál. Ve zkušební době poznáváme jeho limity, a buď ho vyhodíme, nebo povýšíme.