Rozhovory
Díky poloze našich závodů u JE Dukovany dokážeme šetřit čas i peníze
Michal Balko. foto: MICo
Jihokorejská společnost KHNP, preferovaný dodavatel na dostavbu nových jaderných bloků v České republice, opakovaně deklaruje zapojení českého průmyslu do projektu v objemu přesahujícím 60 procent zakázky. Jak jsou na to české firmy s jaderným know-how připraveny a jaké benefity nabízejí vítězi tendru?
Na to jsme se ptali Michala Balka, obchodního ředitele společnosti MICo, jejíž trubkové výměníky a tlakové nádoby nacházejí uplatnění jak v konvenčních, tak v jaderných elektrárnách doma i ve světě.
Jaderné elektrárny jsou pro vás velmi známý prostor – jde prakticky o váš core byznys, který však nelze napříč zakázkami unifikovat. Jak rozsáhlá bude u APR 1000 potřeba vývoje nových zařízení, pokud v projektu uspějete?
Podle mě nepůjde v případě výstavby nového bloku v JE Dukovany ani tak o plný vývoj, jako spíše o dopracování designu do detailu. Předpokládáme totiž, že korejský zákazník vytvoří a zadá základní design i parametry technologie a my bychom řešili ono dopracování detailního řešení a následně i výrobu, která by se v našem případě týkala zejména výměníků tepla a tlakových nádob.
Pro JE Dukovany jste v minulosti dodávali například separátory páry, nyní hovoříte o výměnících tepla. Můžete být ještě konkrétnější v tom, jaká zařízení byste byli schopni pro projekt APR 1000 dodat?
Do našeho portfolia patří veškeré trubkové výměníky tepla a tlakové nádoby pro bezpečnostní třídy 2 a 3. Dále pak potrubí a speciální těsnění pro bezpečnostní třídy 1, 2 a 3. S ohledem na lokaci naší výroby, která se nachází v Hrotovicích a Kramolíně, budeme také cílit na dodávky zařízení a aparátů, jež se vzhledem ke svým rozměrům a souvisejícím transportním nákladům nevyplatí převážet ze vzdálených výrobních závodů. Zde mám opět na mysli velké a těžké tepelné výměníky nebo velké nádrže, jelikož jejich doprava po pozemních komunikacích může značně prodražit celkovou cenu dodávky.
V letech 2002 a 2006 jste získali ocenění NUMEX od Světového sdružení provozovatelů JE, přičemž v obou případech šlo o speciální těsnění pro projekty VVER 440, potažmo 1000. Jak můžete tuto zkušenost s know-how aplikovat i v rámci stavby APR 1000?
Tyto i další zkušenosti s vývojem a výrobou speciálních těsnění pro reaktory VVER nám umožňují nabídnout podobně inovativní řešení i pro APR 1000. Konkrétně můžeme přizpůsobit design celého těsnění, což znamená, že na základě analýzy provozních podmínek APR 1000 navrhneme takový produkt, který zajistí optimální těsnost a odolnost vůči teplotním a tlakovým výkyvům. Naše zkušenosti s výběrem vhodných materiálů pro těsnění v jaderných aplikacích nám navíc umožňují zvolit takové, které splňují požadavky na dlouhou životnost a odolnost vůči korozivním prostředím. A díky předchozím projektům máme zase zavedené procesy kontroly kvality a testování, které zajistí vysokou spolehlivost našich výrobků.
Oba výrobní závody MICo leží v podstatě v docházkové vzdálenosti od JE Dukovany. V čem konkrétně může být tato strategická poloha výhodná?
Poloha našich výrobních závodů nám určitě dává možnost šetřit náklady spojené s dopravou nadrozměrných a těžkých zařízení do Dukovan. Druhou výhodou, která souvisí s výstavbou, je zkrácení celkové doby dodávky. Samotná výroba může trvat rok a více, nicméně následný transport například po moři z druhé strany světa zabere další dlouhé měsíce. V našem případě je tedy časová úspora naprosto jednoznačná. V neposlední řadě konečný zákazník a provozovatel JE Dukovany určitě ocení, že bude šetřit náklady spojené s cestováním na kontroly v průběhu výroby samotné. V tom vidím skutečnou výhodu, oproti geograficky vzdáleným dodavatelům budeme zákazníkovi šetřit i čas strávený inspekcemi.
Společnost MICo se před deseti lety podílela na mezinárodním vědeckém projektu stavby experimentálního reaktoru IV. generace Jules Horowitz, kam dodávala části horkých komor. Lze zkušenosti nabité v akademické sféře přenést směrem k projektu výstavby nových bloků v JE Dukovany?
Určitě ano. Díky tomuto projektu jsme totiž získali znalosti a zkušenosti nezbytné pro spolupráci v mezinárodním prostředí. Ty jsme následně využili také v rámci dodávek nádrží pro britskou elektrárnu Hinkley Point C, kam jsme dodávky realizovali prostřednictvím francouzských a anglických zákazníků. Pevně věřím, že zkušenosti z těchto mezinárodních projektů v kombinaci se znalostí místního prostředí, budou hrát pozitivní roli také při výstavbě nových dukovanských bloků.
Projekt APR 1000 počítá s mnoha bezpečnostními systémy, které by měly v případě havárie pomoci odvrátit závažné následky. Mnohé z těchto systémů se nacházejí v primárním okruhu. Jaké systémy jsou pro bezpečnost klíčové a jak jim může přispět společnost MICo?
Zásadním aspektem v rámci bezpečnosti jaderných elektráren je nekompromisní kvalita dodaných komponent a zároveň kvalita provedení jejich instalace. MICo dodává a zároveň má ve svých referencích zařízení, která zásadním způsobem ovlivňují provoz JE, nejen v primárním, ale i v sekundárním okruhu. V rámci činností naší sesterské společnosti Chemcomex k tomu dokážeme zajistit dodávky potrubí i do bezpečnostních systémů, jako je například systém havarijního chlazení aktivní zóny, či instalovat i další potrubní systémy. Ty jsme realizovali například v rámci projektu dostavby třetího bloku JE Mochovce, kde jsme instalovali mimo jiné hlavní potrubní systémy primárního i sekundárního okruhu. A stále se na Mochovcích podílíme na dokončování čtvrtého bloku. V případě APR 1000 bychom vycházeli ze základního designu korejského vyššího dodavatele a dokázali bychom se i v této oblasti plně adaptovat přímo na požadavky projektu.
Nádrže paliva dieselgenerátorů - Hinkley Point C, foto: MICo
Českých firem, které mají zkušenosti s projekty v energetickém průmyslu, není úplně málo. V čem vidíte jejich sílu, přidanou hodnotu a světovou konkurenceschopnost?
České firmy si podle mého názoru v rámci energetického průmyslu udržují vysokou úroveň kompetence, což je vidět na množství subjektů, které společně s námi tvoří Alianci české energetiky (CPIA). Nicméně pokud mohu mluvit za naše společnosti ze skupiny CE Industries, tedy MICo a Chemcomex, tak i dnes jsme schopni si zařízení, která nabízíme, sami navrhnout, kompletně vyrobit, dodat a namontovat. A v tomto rozsahu určitě dokážeme obstát proti našim evropským konkurentům. Holding CE Industries buduje divizi schopnou vlastními silami realizovat komplexní dodávky pro strojírensko-energetický trh. Kromě nás patří do skupiny i další české firmy, které nabízejí řešení od projektu až po samotnou realizaci.
Do budoucna se počítá i s výstavbou SMR. Jak na tom jsou české firmy v této oblasti? Mají zkušenosti a znalostní bázi pro participaci na projektech tohoto typu?
Český průmysl má díky provozu jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně, a samozřejmě také díky jadernému výzkumu, poměrně silnou základnu odborníků. A to nejen v provozu, ale také v údržbě a dodávkách zařízení či technologií. Právě proto jsme přesvědčeni, že i v rámci SMR máme co nabídnout. Z mého pohledu potvrzuje víru v kompetence českého průmyslu také vstoupení společnosti ČEZ do podílového vlastnictví v rámci Rolls Royce SMR. A nemusíme chodit daleko, protože v předchozích letech se MICo dokázalo ještě před spojením ČEZ a Rolls Royce SMR spojit přímo s firmou Rolls Royce a dodávat jejím prostřednictvím tlakové nádoby na Hinkley Point C napřímo. To je myslím pěkný příklad toho, že jako česká firma máme co nabídnout a že tuzemští dodavatelé jsou schopni konkurovat svým evropským protějškům.