Rozhovory
Betonářský trh u nás ohrožuje nedostatek kvalitního kameniva
Prefa Brno a.s. je přední výrobce betonových stavebních dílců v České republice, který se specializuje na dodávky kvalitních výrobků z betonu, železobetonu a předpjatého betonu a poskytuje služby související s dodávkami svých výrobků pro širokou oblast stavebnictví. V produktové nabídce Prefy najdete řadu originálních výrobků a konstrukcí, jako jsou kompletní konstrukční systémy pro průmyslovou, občanskou a bytovou výstavbu, velkorozměrové nádrže a další speciální prefabrikáty pro inženýrské stavby, speciální tvary a řešení trub a šachet pro výstavbu kanalizací nebo kompletní řady estetických výrobků pro dlážděné plochy, městský mobiliář a zahradní architekturu. O společnosti a jejích výrobcích, jakož i o betonu obecně jsme hovořili s obchodním ředitelem Jiřím Stixem.
Čím je beton a výrobky z něho tak skvělé?
Beton je vlastně umělý kámen, který jsme schopní díky formovací technice tvarovat do požadovaných tvarů a rozměrů. Má spoustu úžasných vlastností, jako jsou pevnost v tlaku, tvarová stálost, odolnost vůči vlivům okolního prostředí a mnoho dalších.
Jak vznikají vaše betonové výrobky?
V podstatě existují dvě zásadní technologie výroby: technologie lití betonu do forem a vibrolisovaný beton. V případě odlévané technologie namícháme beton, který nalejeme do forem, ve kterých beton zraje do získání manipulačních pevností. U vibrolisovaného betonu jde prakticky o suchou směs, kterou nasypeme do formy a pod tlakem zavibrujeme. Čerstvé vibrolisované výrobky potom automaticky odjíždějí do zracích komor, aby dosáhly požadovaných vlastností.
Když se podíváme na nové stavby, jsou stavěny hlavně ze skla a betonu. Nezdá se vám, že už je trochu přebetonováno?
Myslím, že přebetonováno určitě není. Možná jsem postižený svým povoláním, ale z betonu se dá vyrobit spousta výrobků či zajímavých staveb. Své uplatnění najde jak v interiéru, tak v exteriéru. Beton je materiál vyrobený především z přírodních surovin. Nejen díky tomu je jeho finální povrch vždy jiný a tím i zajímavý. V kombinaci se sklem, případně se dřevem se z něj dají vytvořit architektonicky velice zajímavá díla.
Součástí betonu je cement, který se vyrábí z ryze přírodního materiálu. Máme dostatečné zásoby?
Problém s vápencem, ze kterého se vyrábí cement, u nás není. Spíš je problém s kamenivem. Cena lomového kamene neustále roste a nové zdroje nejsou. V České republice se bohužel neotvírají žádné nové lomy, ať už na lomový kámen, nebo písky. A my pochopitelně pro výrobu kvalitních prefabrikátů potřebujeme kvalitní suroviny.
To je zajímavé. Přitom když projíždím českou krajinou, mám pocit, že všude je nějaký lom.
Za poslední desetiletí se neotevřel v České republice žádný nový kamenolom a ty stávající zdroje začínají být vytěžené. Stát sice plánuje dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany, výstavbu nových vysokorychlostních železničních koridorů, ale nikdo neřeší, že nám docházejí zásoby kvalitního kameniva. Nejen my se snažíme nahradit kamenivo recyklovaným betonem, případně jinými surovinami, ale to jde pouze do určité míry.
Jak se u vás projevila energetická krize?
Stejně jako v jiných odvětvích průmyslu jsme výrazně pocítili rostoucí ceny energií. V zimních měsících topíme ve výrobních halách, proteplujeme formy a používáme teplou záměsovou vodu, abychom nastartovali hydrataci cementu. Spotřeba plynu je ve všech fabrikách poměrně velká, stejně jako spotřeba elektrické energie. Proto se snažíme v rámci celé společnosti šetřit. Postupně přecházíme na tepelná čerpadla, případně řešíme investice do solárních panelů, abychom alespoň částečně byli soběstační.
Máte nějaký svůj profesní sen?
Já jsem na pozici obchodního ředitele tři roky a mým snem je, abych konečně zažil normální rok. Velice bych si přál, aby co nejdříve skončila pro mne zcela nesmyslná válka na Ukrajině. A to nejen z hlediska rostoucích cen, ale především z lidského hlediska. Předtím byly covidové dva roky, které byly velice náročné z hlediska zajištění celého chodu výroby a dostatečného počtu zakázek.