Inzerce

Bergasto odpady likviduje, zpracovává a hledá cesty, jak je znovu využívat

13. dubna 2023
Bergasto odpady likviduje, zpracovává a hledá cesty, jak je znovu využívat

Společnost Bergasto a.s. vznikla v České republice v roce 2009 a primárně se orientuje na oblast odpadového hospodářství. Disponuje prostředky pro efektivní zajištění likvidace a využití všech odpadů a tyto komplexní služby, kam patří ještě svoz a odstranění ostatních a nebezpečných odpadů včetně kapalných, nabízí průmyslovým zákazníkům. Tyto služby tvoří podstatnou část celkových příjmů společnosti.

Už z povahy předmětu podnikání a poskytovaných služeb je patrné, že právě upevnění pozice na trhu je pro budoucnost Bergasta stěžejní. Nedílnou součástí celkové strategie společnosti je také rozumné využití vysbíraného či odkoupeného odpadu, proto se intenzivně zabývá zpracováním druhotných surovin a rovněž působí v oblasti vzorkování odpadů a vod. O tom, jak se dají odpady využívat a jaká je šance vracet je zpět do ekonomiky v podobě recyklovaných výrobků, jsme hovořili s ředitelem společnosti Miroslavem Otáhalem.

Filozofie společnosti zní: Naším cílem je tvořit z odpadů využitelné zdroje. Můžete na příkladech zmínit, jaké využitelné zdroje produkujete?

Naše společnost se mimo jiné zabývá mobilním drcením dřevní štěpky. Dřevo drtíme na několik frakcí a dělíme do skupin podle kvality. Naši zákazníci a dodavatelé jsou především firmy, které produkují dřevo v rámci své průmyslové výroby, kde slouží jako obalový materiál či nestandardní palety. Dalšími zákazníky jsou potravinové řetězce, kde se opět z obalového materiálu stává dřevěný odpad. V neposlední řadě patří mezi naše zákazníky města a obce, jejichž občané ukládají dřevní odpad – především starý nábytek – do sběrných dvorů.

Dřevní štěpka může být využita buď jako materiál, nebo na výrobu energie. Naše společnost využívá obě varianty. Štěpku jako materiál dodáváme společnostem, které z ní opět vyrábí dřevotřískové desky apod. U energetického využití ji dodáváme jako palivo do elektráren, tepláren, cementáren a spaloven. Další využití dřevní štěpky může být jako zahradní mulč, který využijí především zahradnické společnosti či technické služby měst a obcí. Některá města začínají využívat dřevní štěpku jako posypový materiál chodníků v zimním období, čímž nedochází k přesolování a materiál se po zimě zamete a následně využije v blízkosti zeleně jako hnojivo.

Další naší činností je recyklace stavebních a demoličních odpadů. Právě recyklace stavebních materiálů je účinným řešením, jak uspokojit požadavky na výstavbu nových budov a současně docílit trvale udržitelného rozvoje na Zemi. Vysoký růst světové populace a její soustředění do velkých měst představuje obrovský nápor na stavebnictví a infrastrukturu a tím i na výrobu stavebních materiálů. Následkem těchto faktů ubývá nerostných surovin, a proto se musíme více zamýšlet nad alternativou k těmto materiálům. V České republice se ročně vyprodukuje více než dvanáct milionů tun stavebních odpadů, což je víc než šedesát procent celkově vyprodukovaných odpadů v rámci republiky. V EU se podíl stavebních odpadů na celkové produkci odpadů pohybuje kolem pětatřiceti procent. Celosvětově se vyspělé země blíží třiceti procentům, rozvojové země pak šedesáti procentům.

Naše firma nabízí řešení, jak účelně zpracovat stavební odpad vznikající při demolici starých objektů a zároveň z něj vyrobit recyklované kamenivo a recykláty požadované kvality a čistoty o různých velikostech frakcí. Tyto materiály splňují potřebné normy a plnohodnotně nahrazují přírodní kamenivo ve všech odvětvích, přitom jsou proti přírodnímu kamenivu a jiným stavebním materiálům několikanásobně levnější.

Je nějaký druh odpadu, který v sobě má potenciál na další využití, ale zatím se z různých důvodů takto nevyužívá?

Myslíme si, že obrovský potenciál mají právě betonové a cihelné recykláty a recyklované kamenivo ze stavebních odpadů, u nichž dalším stupněm využití může být výroba betonu a následně výroba prefabrikovaných výrobků, například panelů, lego kostek a podobně. V České republice je trend výroby recyklovaného betonu v začátcích, ale je to opravdu i naše budoucnost. V současné době se této problematice intenzivně věnujeme a naším cílem je vybudovat betonárnu na výrobu betonu a různých prefabrikovaných výrobků z recyklovaného kameniva a recyklátů. Takto vyrobený beton má mnohem nižší objemovou hmotnost a výrobní náklady jsou až o dvacet procent nižší, než je tomu u betonu z přírodního kameniva. Strategicky se koncept výroby betonu z recyklovaného kameniva opírá o snižující se dostupnost přírodního kameniva. Využití recyklovaného kameniva a snížení těžby přírodního kameniva je nezbytné pro zachování trvalé udržitelnosti na Zemi.

V dnešní době je v ČR stále velké množství starých ekologických zátěží, které si naše republika nese z dob před rokem 1989. Věnujete se i těmto likvidacím?

Staré ekologické zátěže byly způsobeny především lidskou činností, a to převážně průmyslovou a chemickou výrobou. Tyto ekologické škody vznikaly především do roku 1990, a to z důvodu nevhodného nakládání a nesprávné manipulace s nebezpečnými látkami, kvůli chybějícím opatřením pro nakládání s odpady nebo i následkem havárií ve starých provozovnách, kde došlo ke koncentraci kontaminantů, které působí toxicky přímo ve starých podnicích, v okolní půdě a v povrchových a podzemních vodách. Dosah škod je ovšem dalekosáhlý a má vliv na další složky životního prostředí včetně významného dopadu na všechny ekosystémy v zasažené oblasti. Naše společnost se věnuje i této činnosti – provádíme sanační práce podle požadavků investora od navržení způsobu sanace až po samotné sanační práce spojené s odstraněním ekologických zátěží. Disponujeme vhodnými technickými prostředky a těžkou technikou pro odstraňování starých ekologických zátěží, a to zejména pro sanace průmyslových areálů a rekultivace starých skládek odpadů.

Jaké jsou vaše plány pro rozvoj do budoucna?

Naše společnost v posledních letech poměrně rychle expandovala a plánů máme samozřejmě spoustu. Chceme se rozrůstat ve všech odvětvích a činnostech, které nabízíme, ale v současné době nejvíc řešíme recyklaci stavebních a dřevěných odpadů a následné využití těchto recyklátů. Zejména chceme, aby se z odpadu stal opět výrobek a tím pro nás kompletní recyklační cyklus skončil.