Inzerce

Automatizace a digitalizace zvyšují hodnotu zaměstnanců na trhu práce

30. září 2024
Automatizace a digitalizace zvyšují hodnotu zaměstnanců na trhu práce

Foto: ITeuro, a.s.

ITeuro, a.s., je ostravská softwarová a konzultační společnost, která se specializuje na IT řešení pro výrobní firmy a je českým partnerem mezinárodní softwarové společnosti Infor. O rozhovor jsme požádali jejího ředitele a předsedu představenstva Roberta Fárka.

Dokážu si představit digitalizaci u moderních technologií, ale je to možné i u těch starších? Co všechno to obnáší?

Základem digitalizace je důkladná analýza aktuálního stavu. Co lze využít, využijeme, i když se jedná o starší technologii. Ta může být postupně nahrazována novou v dalších etapách digitalizace. Není nutné dělat hned všechny kroky najednou, je třeba začít tam, kde to má největší přínos. Jedná se o postupný a komplexní proces. Existující ruční pracoviště mohou zůstat, nejsou nutně nahrazovány novými automatizovanými linkami, ale podpořeny např. terminály pro odvod práce či zobrazení výrobní fronty nebo digitálních výkresů.

Nejde jen o implementaci softwarových produktů, potřebujete i hardware umístěný na strojích. Jak je náročná a jaké úpravy či dovybavení vyžaduje správná funkčnost softwarových produktů?

Z naší zkušenosti víme, že sběr dat ze strojů je realizovatelný i u starších strojů. Cílem nemusí být hned digitalizace celého životního cyklu výrobku. Velkým přínosem může být i jen informace, zda stroj vyrábí, či nikoli. Už to umožní zlepšit využívání strojové kapacity, lépe řídit výrobu, a tím šetřit nemalé finanční prostředky. Jednoduše lze evidovat i důvody prostojů, časy údržby apod. Na základě těchto dat pak zjistíte, zda případné odstávky nesouvisí s nějakou konkrétní směnou apod. Velkým přínosem je pak integrace automatického sběru dat ze strojů s ERP systémem. Informace o počtech OK či NOK kusů v rámci konkrétního výrobního příkazu může být získávána automaticky bez nutnosti ručního zápisu.

Zejména menší společnosti typicky zaměřené na kusovou či originální výrobu nevidí v digitalizaci žádný přínos. Je nějaká hranice, od které se vyplatí digitalizovat?

Naplánovat výrobu, vytisknout návodky a doprovodnou dokumentaci, rozdat ji na jednotlivá pracoviště – tyto kroky jsou časově náročné a každá změna pak znamená dělat vše znovu. Zakázková výroba potřebuje většinou vždy novou dokumentaci, a pokud máte tyto informace přímo na displeji na pracovišti, výrazně zrychlíte a tím i zlevníte proces výroby. Digitalizovat proces odvádění práce a materiálu také šetří čas, další očekávané úspory přicházejí při inventurách.

Digitalizaci je vhodné zavést tehdy, když to „něco přinese“. Mezi úspory lze zařadit i snížení nákladů na obsluhu výroby či vyřizování reklamací nebo zrychlení výrobního cyklu při nenavyšování výrobních kapacit. Digitalizace a automatizace mohou být i řešením dalších problémů jako nedostatek kvalifikované práce, fluktuace zaměstnanců či řízení kvality. Vždy je nutné si předem spočítat návratnost investice a definovat, proč chci některý proces digitalizovat. Pokud zákazník neví jak, rádi s tím pomůžeme.

Kdo se na vás nejčastěji obrací, jaké typy podniků?

Mezi naše zákazníky patří převážně středně velké výrobní společnosti, a to jak se zakázkovou, tak i opakovanou výrobou. Jsem moc rád, že u našich zákazníků je patrná snaha o automatizaci a digitalizaci jejich procesů. Nedělají to proto, že je to trend, ale proto, že jim to dává smysl. Tyto investice jsou zásadní pro udržení konkurenceschopnosti.

Rozumím zefektivnění výroby, toku materiálu, případně optimalizaci servisu, ale jak se tímto způsobem zvyšuje motivace zaměstnanců?

Automatizace a digitalizace zaměstnancům neberou práci, ale pomáhají jim a zároveň jim zvyšují jejich hodnotu na trhu práce, protože zdokonalují a rozvíjejí jejich schopnosti v IT světě. To je dnes důležitým prvkem každého životopisu. Všechno, co se pracovníci v této oblasti naučí, se jim bude v budoucnu hodit. 

Inzerce