Inzerce

Automatický přepínač TruONE® od ABB zajišťuje nepřetržitou dodávku energie v administrativní budově B na pražské Brumlovce

31. srpna 2023
Automatický přepínač TruONE® od ABB zajišťuje nepřetržitou dodávku energie v administrativní budově B na pražské Brumlovce

Lokalita Brumlovka je dnes považována za plnohodnotnou městskou čtvrť, kde se mimo jiné nachází i moderní administrativní budovy. Příkladem je administrativní budova B, která využívá unikátní automatický přepínač zdrojů TruONE®, a může se tak spolehnout na nepřetržitou dodávku energie. O zkušenosti z praxe se podělil integrátor celého projektu.

Přeměna zanedbaného brownfieldu v moderní městskou čtvrť

Pražská Brumlovka prošla za 25 let velkou proměnou. Na jejím území se nachází dvanáct administrativních budov se sídly významných firem, tři rezidenční komplexy, škola, společenské centrum a dva multifunkční objekty. Původně tady však byl jen zanedbaný brownfield. Díky investicím české developerské společnosti Passerinvest Group, a. s., může být Brumlovka považována za moderní čtvrť využívající smart technologie.

Administrativní budova B se nachází přímo v centru multifunkčního areálu a v roce 2020 prošla nákladnou a kompletní revitalizací. Budova obdržela energetický štítek B, jde tedy o nemovitost s úsporným a efektivním provozem, a to právě díky zvoleným technologiím.

Elektroinstalaci sem dodala elektromontážní firma ELMO a.s. Jde o českou společnost, která se na tuzemském trhu pohybuje už od roku 1991 a poskytuje komplexní služby v oboru elektro. Zabývá se také výrobou rozváděčů nebo instalačními a projekčními pracemi. Na projektu budovy B spolupracovala také s přední technologickou společností ABB.

Spolehlivé řešení pro budovy, které jistí nepřetržitou dodávkou energie

Společnost ELMO vybrala jako vhodné elektrotechnické řešení pro potřeby administrativní budovy B automatický přepínač zdrojů TruONE®. Firma ABB představila přepínač loni na veletrhu Amper, kde získal čestné uznání poroty. Proč je právě TruONE® ideálním řešením, a to nejen na Brumlovce?  

„Přepínače TruONE® zajistí stabilní dodávky elektrické energie do dané aplikace automatickým přepínáním mezi primárním a alternativním zdrojem napájení, ať už jde o druhou síť, nebo motorgenerátor. Zabraňují tak vzniku nepříjemných situací, kdy by se celá budova ocitla bez dodávek energie potřebné k zajištění jejího provozu,“ říká Jiří Mynář, produktový specialista v ABB. Řešení je navíc uživatelsky příjemné, všechny komponenty pro sledování stavu obou zdrojů a přepínání mezi nimi jsou integrovány do jedné kompaktní jednotky.

V administrativních budovách podobných těm na Brumlovce je spolehlivost dodávek jedním ze základních předpokladů jejich plynulého provozu. Závisí na nich každodenní bezproblémový chod mnoha nájemníků z řad tuzemských i mezinárodních firem. „Hlavním důvodem, proč jsme se přiklonili k ABB TruONE®, bylo, že nejde pouze o přepínač vytvořený spojením více mechanických dílů, řídicích jednotek a displejů propojených vnější kabeláží, ale o celé řešení automatického přepínání mezi dvěma zdroji integrovanými do jednoho přístroje. Takové provedení z našeho pohledu značně zjednodušuje návrh, samotnou instalaci i nastavení přepínače. Především je ale maximálně spolehlivé, bezpečné a přehledné,“ vysvětluje Libor Kolařík ze společnosti ELMO.


Řešení s TruONE® eliminovalo stávající nedostatky

ELMO začalo přepínače krátce po jejich uvedení na trh integrovat do projektů, ve kterých je vyžadováno napájení ze dvou nezávislých napájecích zdrojů. Do té doby pracovalo s řešeními založenými buď na přepínání pomocí výkonových stykačů, nebo dvou mechanicky blokovaných jističů či vypínačů s motorovým pohonem. U obou variant se však potýkalo se zásadními nedostatky.

„Stykačové přepínače vyžadují pro sepnutí stykače a trvalé sepnutí vždy napájecí napětí. Hlavním nedostatkem však je, že při poruše není možné zdroje přepínat ručně. V případě přepínání pomocí jističů nebo vypínačů s motorovým pohonem je sice ruční přepnutí možné, ale kvůli nutnosti poměrně složitého propojení automatické záskokové jednotky a jednotlivých motorových pohonů je toto řešení komplikovanější při výrobě i v provozu u koncového zákazníka, který ve většině případů neopraví případnou poruchu,“ popisuje Libor Kolařík a přikládá poznatek z praxe: „Motorové pohony jističů jsou navíc mechanicky a elektricky docela složitá zařízení. U několika zákazníků se nám stalo, že při nesprávné manipulaci došlo k jejich poškození.“

Výhody „černé krabičky“

Firma tak ve svých stávajících projektech využívá pro záskoky zdrojů síť/generátor téměř výhradně automatické přepínače TruONE®. Jsou dostupné ve velkorysém proudovém rozsahu od 200 do 1600 ampérů, což pokryje prakticky všechny potřeby vzniklé provozem kancelářských a administrativních budov. Libor Kolařík na přepínačích oceňuje, že jde o kompletní přístroj: „Uživatel se nemusí potýkat se složitou montáží vnějšího ovládání. To velmi ulehčuje práci nejen tomu, kdo tuto ‚černou krabičku‘ instaluje, ale také koncovému zákazníkovi. Stejně tak funguje ovládací a zobrazovací panel, který je možné osadit na dveře rozváděče a s přepínačem propojit jen pomocí datového UTP kabelu.“

Přehlednou produktovou specifikaci automatického přepínače zdrojů TruONE® najdete v katalogu ABB. „Výhodou je pro nás i přepínání pomocí elektromagnetických ventilů, nemusíme se tak potýkat se složitým motorovým pohonem. Z provozního hlediska to znamená vyšší mechanickou odolnost,“ uzavírá výčet Libor Kolařík. Konstatuje, že Brumlovka se jako testovací prostředí pro ABB TruONE® osvědčila.


 

Ostatní

Inzerce