Inzerce

Žijeme ve světě bublin a je to možná dobře

19. dubna 2021
Žijeme ve světě bublin a je to možná dobře

O tom, že akcie, nemovitosti nebo třeba kryptoměny jsou dnes ve fázi bubliny, se píše prakticky pořád. Situace je lehce bizarní, navzdory celoplanetární pandemii a bezprecedentnímu ekonomickému šoku jsou trhy v optimistické náladě. Rostou ceny akcií, přestože by neměly, protože ekonomice se nedaří, dlouhodobě rostou ceny nemovitostí, přestože stále čteme články o tom, že trh je přepálený a že za chvíli už nebude mít běžný občan ani na to, aby si koupil garsonku. Takový bitcoin pak stojí 63 tisíc dolarů a následuje jej celý houf kryptoměn. Vzhůru letí zlato, stříbro, dluhopisy, zkrátka všechno, přestože takový růst nedává z logiky věci příliš smysl.

Bublina vznikne, když je nějaké aktivum dražší, než je jeho skutečná hodnota. Jenže o skutečné hodnotě ve výsledku rozhoduje trh, přestože existuje spousta pouček a fundamentů, podle kterých lze nějakou reálnou cenu stanovit. Ve skutečnosti je to s bublinami tak, že o jejich existenci se dozvíme, až prasknou. Málokdy se podaří skutečně včas odhadnout a veřejně na to upozornit, že dané aktivum je ve fázi těsně před totálním kolapsem. A ono ani těch totálních kolapsů nebylo mnoho. Když se podíváme na to, které skutečné bubliny se na trzích objevily, kromě mnohokrát omílané tulipánové bubliny ze 17. století a železniční bubliny z 18. století tu máme jen dotcom bublinu spojenou s nástupem internetu a pak onu hrůznou finanční krizi z roku 2008. Ta byla spojena s bublinou nevýhodných subprime hypoték a úvěrů. Jinými slovy, opravdové bubliny, jež nějak otřásly trhy, bychom spočítali na prstech jedné ruky, a to bychom navíc museli započítávat i historické události.

Dnes se mluví o bublinách prakticky neustále, ale tak žhavé to není. Bublinou mají být kryptoměny, které, jak už jsme řekli, dosahují astronomických výšin. Stejně tak elektromobilita tažená vlajkovou lodí celého segmentu Teslou. A stejně tak se mluví o bublině start-upů, kterých bylo před pandemií jako hub po dešti a točily se v nich velké peníze. A stále se objevují nové a nové analýzy, že to všechno půjde brzy ke dnu, protože současný trend je iracionální a neudržitelný.

Držme se na chvíli toho slova iracionální. Investiční byznys je vysoce racionální činnost, kde by pro nějakou iracionalitu nemělo být místo. Jenže doba se tak trochu mění. Centrální banky tisknou peníze jako o život, heslem mnoha vlád je sanovat všechno a všechny, zaplatí se to někdy později. Jestli je to přístup správný, či nikoliv, ukáže až čas, ale nyní se do ekonomik dostávají obrovské peníze, které je potřeba investovat. Potřeba uložit někde výhodně kapitál je uprostřed pandemie snad ještě větší než před pandemií, ve velkém investují banky, fondy i drobní střadatelé. Ukazatele trhů pak uprostřed konce světa „iracionálně“ letí vzhůru, ale je to jen přirozená reakce na záplavu levných peněz, které vlády a centrální banky dávají do oběhu.

Druhá hodnota, na kterou se občas zapomíná, je čas. Samozřejmě každá investice je běh na dlouhou trať, nikdo nemá chtít nějaké výnosy za týden, ale i to se začíná měnit, zejména právě pro běžné střadatele. Doba je složitá, nikdo si není jistý životem, dívat se kamsi za investiční horizont deseti let je prakticky nepředstavitelné. Proč taky, stačí koupit akcie Tesly nebo bitcoin a za rok z vás může být milionář. Pokud jsou na trhu takové investiční příležitosti, které nabízí skutečně extrémní zhodnocení, pak se není co divit, že kolem nich panuje doslova horečka. Ještě před několika lety platilo, že jedinou možností jak investovat byly menší částky a dlouhodobě. Trpělivě čekat, přisypávat někam do fondu a těšit se, že za dvacet třicet let tam dotyčný najde pěknou sumičku. Jenže dnes nikdo nepotřebuje brokery a makléře, v oblasti investování došlo díky internetu k ohromné demokratizaci a obyčejný člověk může nakupovat akcie s pivem v ruce z pohodlí svého obýváku. Že se mu k tomu nedostane poučených rad od správců jeho portfolia a že udělá chybná rozhodnutí? Je to možné, ale úplně bych ten selský rozum neodsuzoval. S trochou snahy a sebevzdělávání je možné investovat a dokonce vydělat. V tak trochu šíleném světě, ve kterém právě žijeme, je paradoxně poměrně hodně investičních cest, jak se z běžného člověka může stát velmi rychle boháč. Kdo koupil bitcoin před rokem, když stál čtyři tisíce dolarů, ten má dnes jistě široký úsměv na tváři. A stejný úsměv má majitel akcie Tesly nebo investičního stříbra. A asi je mu jedno, jestli se jeho investice nachází v bublině či nikoliv. Na celé situaci se dá totiž především dobře vydělat a investiční možnosti i zisky jsou opravdu zajímavé. Brokeři a investiční poradci to neuslyší rádi, ale s dalším rozvojem on-line investičních platforem v kombinaci s bublinovitým trhem se dá předpokládat, že lidé budou investovat stále více sami bez využívání prostředníků. Skutečně jediný problém je, že státy nemohou peníze tisknout donekonečna a jednoho dne někdo bude muset celý covidový mejdan zaplatit. Pak splasknou nejen mnohé bubliny, ale i rozpočty států. My budeme bohužel mezi prvními.

 Připravil Tomáš Chalupa


Ostatní