Inzerce

Zakázek zadávaných kraji, městy a obcemi je méně a jsou odkládány

3. prosince 2020
Zakázek zadávaných kraji, městy a obcemi je méně a jsou odkládány

Firma Koyo Bearings, se sídlem v Olomouci, investovala od roku 2013 do oblasti průmyslu 4.0 částku přesahující 400 mil. Kč. Se svým posledním projektem se dostala mezi 5 firem, které byly oceněny Cenou za Průmysl 4.0, jenž letos poprvé pořádal Svaz průmyslu a dopravy České republiky.

Praha 2.12.2020 - Zakázky zadávané krajem, městem nebo obcí realizuje 86 % dotázaných společností. Koronakrize má podle devíti z deseti dotázaných vliv i na tyto zakázky (90 %). Tyto zakázky jsou podle dotázaných odkládány (59 %) a je jich méně (56 %). Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2020 zpracované analytickou společností CEEC Research za podpory generálního partnera společnosti BAUMIT spol. s.r.o.


Téměř devět z deseti dotázaných stavebních společností realizuje zakázky, které jsou zadávány menšími celky, jako jsou kraje, města či obce (86 %). V průměru tvoří 46 % všech zakázek těchto stavebních společností. Koronakrize měla pro devět z deseti dotázaných vliv na realizaci těchto zakázek (90 %).



Koronakrize se podepsala také na těchto zakázkách. Největší dopad pociťují dotázaní v tom, že jsou zakázky odkládány (59 %) a je jich méně (56 %). Zároveň pociťují také větší konkurenci a více zájemců o realizaci zakázky, než je běžné (46 %). Jako další z dopadů uvádí stavební společnosti rušení zakázek (35 %) a větší tendenci soutěžit na cenu (33 %). Dalších 7 % dotázaných se také setkalo s jinými obtížemi, jako je například posun termínu splatnosti faktur nebo komplikace pro práci dělníků, jako je jejich ubytování a podobně. Vliv koronakrize na zakázky popisuje také Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema, a.s.:V některých případech se tyto zakázky zpomalily, zastavily, nebo dokonce zcela zrušily. Důvodem je nejistota, s jakým objemem finančních prostředků bude moci samospráva v nejbližším období nakládat a jaké investice si bude moci ještě vůbec dovolit.“ Radovan Hrnčíř, ředitel a jednatel společnosti HBH Projekt spol. s.r.o. k tomu dodává, že zakázky menších celků ovlivnily také obtíže spojené s omezením fungování veřejné správy: „Zadavatelé se vyrovnávali a vyrovnávají s potížemi jarní vlny a současně probíhající druhé vlny epidemie COVID 19 velmi různorodě. Obecně mělo zavedení home office u pracovníků veřejné správy negativní dopad na efektivitu

komunikace s dodavateli konzultačních služeb, resp. s investory, a i mezi úřady navzájem. Řada smluv je plněna se zpožděním, nebo s určitými potížemi, způsobenými nemožností obstarat stanoviska dotčených orgánů nebo uskutečnit projednání se zadavatelem. Kraje, města a obce stále častěji upravují své rozpočty a škrtají investice z obavy budoucího vývoje – zadávaní veřejných zakázek z této úrovně se zpomaluje, což je zvláště patrné a znepokojivé u zakázek na projektovou přípravu staveb.“

 

Kvartální analýza českého stavebnictví Q4/2020 bude zveřejněna na: www.ceec.eu


Ostatní