Inzerce

Yamazaki Mazak sází na automatizované a energeticky úsporné obrábění

16. února 2024
Yamazaki Mazak sází na automatizované a energeticky úsporné obrábění

Foto: Yamazaki Mazak

První únorový týden patřil společnosti Yamazaki Mazak, která uspořádala dny otevřených dveří pro odbornou veřejnost. Ve svém technologickém centru v Jažlovicích představila několik svých nejnovějších strojů, jež byly vystaveny na říjnovém veletrhu EMO 2023 v Hannoveru.

Japonská rodinná firma Yamazaki Mazak má za sebou historii dlouhou sto pět let a za celou tu dobu se v jejím čele vystřídali pouze čtyři prezidenti. To mimo jiné svědčí o stabilitě společnosti, jež se promítá i do vývoje obráběcích strojů, v jejichž výrobě patří firma mezi světovou špičku. Kromě Japonska má společnost Yamazaki Mazak výrobní závod rovněž v Evropě, v britském Worcesteru. Víc než devadesát procent dílů si firma produkuje sama, jde tedy o komplexní vývoj i výrobu, což se odráží jak v kvalitě strojů, tak v možnostech, které v oblasti obrábění nabízí.

Stroje Mazak umožňují svým provozovatelům maximálně automatizovaný provoz. O tom se ostatně přesvědčili i ti, kdo se přišli podívat do Jažlovic. Každý z vystavených strojů před jejich zraky prováděl složité obráběcí operace přenášené průmyslovými kamerami z útrob stroje na velkou obrazovku, takže bylo možné pozorovat každý detail obrábění. Jeden z nejzajímavějších vystavených strojů, FSW-460V, v sobě skrývá unikátní technologii kombinující klasické obrábění s moderním frikčním svařováním, což přináší revoluční přístup k výrobě. Návštěvníci mohli vidět, jak se stroj využívá ve výrobě komponent pro pohony elektromobilů. Kombinací obrábění a frikčního svařování stroj dosáhuje optimálních vlastností spoje, což je klíčové pro výrobu komponent s vysokými nároky na kvalitu a bezpečnost. 

Dalším zajímavým vystaveným zařízením byl představitel vlajkové lodi společnosti Yamazaki Mazak, stroj Integrex i-630V. Tento robustní, třicetitunový stroj, známý pro svou univerzálnost a vysokou výkonnost, nabízí široké spektrum obráběcích možností a představuje ideální volbu pro náročné výrobní procesy. Komplexnost portfolia společnosti dokreslil stroj na řezání laserovým paprskem Optiplex 3015 neo, který automaticky upravuje průměr paprsku pro optimální řezání různých materiálů a tlouštěk. Díky technologii tvarování paprsku je hustota výkonu řízena s vysokou precizností, což vede k rychlejšímu a kvalitnějšímu pálení při práci s širokou škálou materiálů. 

Kromě vysoce sofistikovaných zařízení vyrábí Mazak i řadu obráběcích strojů, v jejichž názvu je písmeno E jako entry. Jde o stroje pro zákazníky, kteří teprve přecházejí na vyšší řadu obráběcích strojů, a Mazak jim tudíž nabízí cenově dostupnější stroje za cenu omezených pracovních funkcí. Smyslem je, že se zákazník seznámí se sofistikovaným řešením za přijatelnou cenu a postupně pak může přejít ke složitějším produktům Mazak. Naopak nejvyšší řídicí systém strojů Smooth Ai už spolupracuje s umělou inteligencí, která například reguluje teplotní štíty, sbírá data a nastavuje program pro co nejpřesnější výrobek nebo zajišťuje kompenzace vibrací vřetena. Umělá inteligence je do určité míry samorozhodovací a umí se sama učit. V případě programování tak je schopna vygenerovat po nahrání 3D modelu z devadesáti procent program, u něhož programátor dodělá jen technické detaily. I v tomto případě se umělá inteligence učí a sama pak nabízí řešení.

Další službou pro zákazníka je iconnect, což je vzdálená podpora, a pro stroje napojené na iCONNECT funguje free on-line portál, kde jsou k dispozici tutoriální videa nebo manuály pro údržbu. Vyšší úroveň pak představuje placená služba M2M, díky níž je možné komunikovat přímo se strojem z lokálního centra Mazaku, takže dochází k rychlé diagnostice problému. V Evropě je takto napojeno kolem sto padesáti strojů, u nichž mohou nad problémem komunikovat lokální centra mezi sebou.

Branch manager společnosti Mazak pro Českou republiku a Slovensko Petr Šimáček představil také program Mazak Go Green. Jde o filozofii udržitelnosti a ochrany přírodních zdrojů, kterou Japonci prožívají více než Evropani, což je dáno tím, že Japonsko má málo vlastních zdrojů. Jedním z hlavních cílů společnosti Yamazaki Mazak je snížit do roku 2030 produkci CO2 o padesát procent, což se projevuje ve všech oblastech od designu až po výrobu. Dalším směrem je snižování energetické náročnosti stroje. Prakticky nejvyšší spotřebu energie vykazují stroje při chlazení obráběného výrobku, proto Mazak vyvíjí a vyrábí systémy, které dokážou nastavovat cirkulaci chladicí kapaliny pro jednotlivé pracovní operace, což snižuje spotřebu energie až o čtyřicet procent proti předchozím modelům. Systém Energy Dashboard zase měří spotřebu energie na jednotlivý kus, což následně umožňuje měnit technologii tak, aby stroj dosáhl co nejnižší spotřeby. 

Dobrou zprávou pro všechny stávající i potenciální zákazníky Mazaku je loni otevřený showroom v Miláně, kde je možné vidět jednotlivé stroje v akci. Pravidelně obměňovaný výběr strojů je v menší míře možné vidět i v české centrále společnosti Yamazaki Mazak v Jažlovicích, podobně jako tomu bylo během dne otevřených dveří.

 

 

 

 

Ostatní