Novinky
Výstavba „téměř nulových budov“ se prodraží o 17 %
Praha 14.9.2020 – Od začátku příštího roku má platit povinnost stavět novostavby jako „téměř nulové budovy“. Požadavky vychází ze směrnice Evropského parlamentu a týkají se obnovitelných zdrojů energie, technických systémů nebo regulace větrání, vytápění či osvětlení. Pro necelou polovinu dotázaných stavebních společností tento fakt nepředstavuje výrazný problém a již je na výstavbu úsporných budov zvyklá (46 %). Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q3/2020 zpracované analytickou společností CEEC Research.
Pro necelou polovinu zpřísnění povinností pro výstavbu „téměř nulových budov“ nepředstavuje výrazné potíže při výstavbě (46 %). Naopak skoro třetina oslovených vnímá tuto povinnost jako komplikaci (27 %). A stejná část dotázaných vnímá nařízení jako důležité a prospěšné (27 %).
Téměř všichni oslovení hodnotí výstavbu „téměř nulových budov“ jako nákladnější (98 %) a mnohdy pro ně představuje i částečné komplikace (54 %). Průměrně se výstavba těchto budov prodraží až o 17 %. Pro některé společnosti se dražší výstavba nepromítá do ceny stavby, jak vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema a.s.: „Do cen našich bytů se nový požadavek na nízkou energetickou spotřebu nepromítá. Na výstavbu bytových projektů v energetické skupině B se totiž zaměřujeme již zhruba 8 let. K úsporám energie našeho konceptu Chytrého bydlení navíc přispívá řada dalších výhod.“ Společnosti uváděly, že v současné chvíli tvoří „téměř nulové budovy“ zhruba 11 % všech jejich projektů. Než byla povinnost stavět novostavby jako „téměř nulové budovy“ zakotvena v zákoně, stavební společnosti se setkávaly s požadavkem na takovou výstavbu ze strany investora v průměru z 8 %.
Kvartální analýza českého stavebnictví Q3/2020 bude zveřejněna na: