Inzerce

Vědci z ČVUT vyvíjejí se Sigfoxem nové chytré technologie

24. dubna 2020
Vědci z ČVUT vyvíjejí se Sigfoxem nové chytré technologie

Praha, 21. dubna 2020 – Katedra telekomunikační techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze (FEL ČVUT) zahájila dlouhodobou spolupráci se společností Sigfox Česká republika. Cílem spojení univerzity a IoT operátora je vývoj nových technologických řešení pro chytrá města, jako jsou dálkové odečty energie nebo monitoring veřejného osvětlení, které budou schopny v praxi zajistit výrazné energetické úspory.

Spolupráce byla formálně stvrzena podpisem memoranda o spolupráci na dobu neurčitou. Výzkum je spolufinancován z operačního programu Evropské unie Praha – pól růstu ČR.

Provázání akademického světa s firemní sférou je jednou z dlouhodobých priorit FEL ČVUT. „Spojení s globální technologickou firmou je pro nás významné nejen kvůli výměně cenných informací a znalostí, ale především díky němu budeme moci náš výzkum přetavit ve funkční chytrá zařízení s reálným komerčním potenciálem," vysvětluje doc. Ing. Jiří Vodrážka, Ph.D., vedoucí Katedry telekomunikační techniky, FEL ČVUT. Akademici a vývojáři již pracují například na řešení umožňující „chytrý odběr energie“, které zajistí operativní kontrolu a optimalizaci energetické spotřeby pro firmy, instituce i domácnosti.

Chytrá IoT síť Sigfoxu pokrývá 96 % území České republiky a zasahuje tak i do míst bez dosahu GSM signálu mobilních operátorů. Momentálně je k ní u nás připojeno více než sto tisíc chytrých zařízení a jejich počet neustále roste. „Uzavření spolupráce se špičkovou technickou univerzitou je pro nás významným milníkem. Disponuje prvotřídními vědeckými a výzkumnými zdroji, které ve spojení s naším technologickým know-how a obchodními vazbami povedou k zásadním inovacím a dalšímu rozvoji chytrých technologií v Česku", uvádí Jan Soukal, výkonný ředitel společnosti Sigfox Česká republika.

Oblast internetu věcí (IoT) je velice slibně se rozvíjejícím segmentem digitální společnosti. Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze zde plně využívá svůj multidisciplinární přesah a naplňuje svou vizi „Spojujeme elektrotechniku a informatiku". V dané oblasti připravuje nové odborníky zejména studijní program Elektronika a komunikace, který disponuje specializací Technologie internetu věcí. Studenti tohoto i dalších studijních programů se podílejí na jejích projektech a získávají tak nenahraditelné zkušenosti ještě před nástupem do praxe.

Francouzská technologická firma Sigfox působí v 70 zemích světa, přičemž její IoT síť momentálně pokrývá větší polovinu Evropy, části USA a Latinské Ameriky. Platformu využívají nadnárodní společnosti jako Michelin, DHL, Skupina ČEZ nebo automobilový koncern PSA. Jsou do ní zapojeny miliony chytrých zařízení pro odečty vody, elektřiny, plynu, Industry 4.0, SmartCity, zabezpečovací zařízení, logistika, sledování teplot při transportu a uskladnění, péče o seniory nebo měření srážek a průtoků na záplavových potocích.

Ostatní