Inzerce

Tendr na dostavbu Dukovan formálně nevyžaduje účast českých firem, přesto EDF míří na 64 %

16. října 2023
Tendr na dostavbu Dukovan formálně nevyžaduje účast českých firem, přesto EDF míří na 64 %

Požadavek na zapojení českých firem do výstavby nového energetického bloku Jaderné elektrárny Dukovany (JE Dukovany) není podmínkou, kterou musí dodavatel dostavby splnit při výběrovém řízení. Uvedl to ve středu v Brně na tiskové konferenci o ekonomických dopadech výstavby nových jaderných zdrojů ředitel společnosti EDF Nuclear Czechia Roman Zdebor.

Francouzská firma Électricité de France (EDF), která se přihlásí do tendru na dostavbu JE Dukovany, chce podle Zdebora i přesto v případě, že v tomto výběrovém řízení zvítězí, postupovat stejně jako při výstavbě elektrárny Hinkley Point C v jihozápadní Anglii. Tam získaly britské společnosti 64 procent hodnoty této zakázky.

„Francouzská republika a Česká republika by měly být tahounem celé Evropy, celé EU, a protože těch projektů je hodně, tak nejen na evropské bázi, ale i na celosvětové bázi,“ prohlásil v souvislosti s takzvanou renesancí jaderné energetiky ředitel Francouzsko-české obchodní komory Michal Macko. Jak dodal, obě země disponují know-how v oblasti vývoje, výstavby i provozu jaderných elektráren.

„O výstavbě nových bloků v Dukovanech by se mělo mluvit nikoli jako o národním projektu, který se odehrává v nějakém regionu, ale jako o regionálním projektu s národním efektem. Investice by měla být pečlivě plánována tak, aby obohatila místní komunity a zajistila, že hmotné i nehmotné přínosy budou v regionu hluboce a dlouhodobě zakořeněny,“ prohlásil ředitel výzkumu Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) Aleš Rod. 

Toto středisko zpracovalo studii „Nová energie pro národní ekonomiku i místní rozvoj“, z níž vyplynulo, že výstavba nových bloků jaderných elektráren bude mít pro příslušný region i celou českou ekonomiku mnohonásobně vyšší ekonomický přínos než samotná investice. A to zejména pokud české firmy získají výrazný podíl z celkové hodnoty zakázky, přičemž české průmyslové asociace požadují úroveň zapojení českých firem ve výši 65 procent. Celkový multiplikátor v tomto případě dosahuje hodnoty 3,27. To znamená, že každá jedna koruna investovaná do výstavby nového jaderného zdroje znamená celkový přínos pro českou ekonomiku ve výši 3,27 Kč, a to kombinací přímého, nepřímého a indukovaného efektu.

Nabídku na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech podají tři přihlášení uchazeči, severoamerická společnost Westinghouse do konce října. Už dříve to samé deklarovaly i další dvě firmy, francouzská EDF a korejská KHNP. Termín pro podání nabídek je stanoven do 31. října. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.





Ostatní

Inzerce