Inzerce

Sorry jako, já na těch svých 65 nemovitostí úplně zapomněl

17. května 2021
Sorry jako, já na těch svých 65 nemovitostí úplně zapomněl

To, co si dovolí a předvádí ministři i poslanci vládnoucího hnutí ANO nebo ČSSD, je do nebe volající, ale příklady táhnou. Evropská komise nedávno zveřejnila finální verzi auditů, ve kterých konstatuje, že Andrej Babiš vlastní a ovládá Agrofert, a proto je jako český premiér ve střetu zájmů. Ovšem Babiš odstoupit nehodlá.

Šéf menšinového kabinetu hraje vabank. Chce vytěžit ze své mocenské pozice do podzimních voleb, co se dá. Ví, že pak přijde nová vláda a s ní skutečné vyšetřování všech jeho odhalených kauz včetně neoprávněně čerpaných dotací ve výši zhruba 20 miliard korun. Zkrátka pravděpodobně nepřijdou ani současná ministryně financí Alena Schillerová či ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, které jdou svému šéfovi zatím ve všem ochotně na ruku.

Děravé majetkové přiznání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger považuje vysvětlení svých majetkových poměrů, na které upozornila média, za dostatečné a novinářům řekl, že nevidí důvod pro svou rezignaci. Média zjistila, že Arenbergerovi patří areál bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku a v jedné z jeho budov sídlí archiv Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Arenberger objekt nemocnici pronajal v roce 2013. Nemocnici vedl od října 2019, předtím v ní byl náměstkem ředitele. V předchozích pěti letech účtoval nemocnici za pronájem 79,16 koruny za metr čtvereční měsíčně, od jeho jmenování členem vlády činí nájem jednu korunu za metr čtvereční. Kromě toho ministr vlastní 65 nemovitostí, z nichž mu plynul příjem ve výši 1,5 milionu korun za rok.

Poté co novináři zveřejnili výši a strukturu Arenbergerova majetku, ministr opravil své majetkové přiznání tak, že se jeho počet stran zvýšil ze tří na šestnáct. Více než 31 milionů, kromě odměny za vedení nemocnice, inkasoval Arenberger, než se stal šéfem resortu zdravotnictví. Vyplývá to z jeho majetkového oznámení. Téměř 28 milionů dostal za testování léků v klinických studiích. Ministr ale tvrdí, že v posledních třech letech z ověřování účinku léčebných preparátů negeneroval žádný zisk, a proto tuto činnost nepromítl do svého majetkového přiznání.

Jak se do lesa volá…

Sotva Arenberger vstoupí do politiky, vyplave na povrch, že před veřejností zatajil většinu svého majetku. Jako by se smál do očí všem, kteří respektují a poctivě plní všechny předpisy i nařízení, kterými je úřady každý rok zavalují. Místo aby ministr zdravotnictví přiznal chybu a rezignoval, dává najevo, že se nejedná o nic důležitého. Podle něj jsou média jen zbytečně malicherná a moralistní.

Pro všechny voliče to je jasný vzkaz, že sebevětší skandál nikoho z členů Babišova kabinetu nepřinutí vzdát se svého ministerského křesla. Sektářské hnutí ANO tak zavedlo v domácí politice styl, který tu zatím neměl obdoby. Historičtí předsedové vlády Stanislav Gross a Petr Nečas po jistém váhání na své vládní posty přece jen rezignovali, první kvůli aférám s bytem a nemovitostmi vůbec, druhý kvůli kauze šéfky kanceláře premiéra Jany Nagyové. Mirka Topolánka přinutil po pádu jeho vlády k odchodu z postu předsedy ODS zinscenovaný záznam jeho rozhovoru pro časopis LUI, ve kterém se kontroverzně vyjádřil na adresu církve, voličů, gay komunity i Židů.

Naše nedávná minulost je spojená i s případy podezření z korupce ve státní správě, prorůstání byznysu do politiky a rozkrádání veřejných peněz či statků. Většinou se ale politici podezřelí z takových praktik po určitém tlaku ze strany veřejnosti vzdali svých funkcí. Zatím v politice platil víceméně předpoklad viny. Taková byla zvyklost. Aktuální vládnoucí politická garnitura místo toho zavedla úzus maximální otrlosti a lhostejnosti vůči veřejnému mínění. Taková přezíravost se ovšem ANO i ČSSD jistě na podzim vrátí jako hodně nešikovně hozený bumerang.

Připravila Lucie Rottenborn

Ostatní