Inzerce

Konference Next 3D zaujala hlavně metrologickým 3D skenováním

7. června 2024
Konference Next 3D zaujala hlavně metrologickým 3D skenováním

Foto: Next 3D

Oborová konference Next 3D zaměřená na průmyslovou aditivní výrobu a 3D skenování proběhla 30. května v Humpolci. Akce, kterou připravila společnost 3Dwiser, se zúčastnili představitelé firem, jež s pomocí průmyslového 3D tisku řeší specifické případy výroby, vývoje, výzkumu a kontroly kvality.

„Každý rok se snažíme účastníkům konference přinést zkušenosti odborníků přímo z reálného provozu a z projektů, ve kterých se 3D technologie osvědčily nebo kde se staly výrazným prvkem akcelerace vývoje,“ konstatoval jednatel firmy 3Dwiser Tomáš Soóky.
V rámci dopoledního programu představil Matthias Schulze z institutu Fraunhofer IWU více než stovce účastníků konference nejnovější poznatky ve velkoobjemovém tisku z polymerů i kovů. „Ve firmách, které začaly technologie nekovového 3D tisku používat jako technologie pro výrobě náhradních dílů, se už staly standardní součástí strojního vybavení. Rozšiřuje se i nabídka tisknutelných materiálů. Na poměrně jednoduchých tiskárnách se dají zhotovit relativně složité díly. Zkrátila se tím doba servisu a vytištěný díl je navíc nesrovnatelně levnější než ten, který je běžně dostupný na trhu,“ poznamenal jeden z účastníků konference. Filip Šolc ze společnosti FT Automation pak ve svém příspěvku hovořil o 3D tiskové výrobě, která se specializuje na automatizaci v automobilovém průmyslu.

Návratnost investic do 3D technologie je rychlá

Odpolední blok přednášek zahájil Jakub Cvilinek ze společnosti Průmyslová keramika případovou studií o výrobě tvarových vložek do forem pro žáruvzdornou keramiku, které se díky 3D tisku vyrábějí za zlomek původních nákladů. Projekty z oboru automotive přiblížil Ivo Sedlář z centra R & D firmy Valeo Adas.

O použití 3D tisku při výrobě železničních dvojkolí referoval Pavel Mazurek ze společnosti GHH-Bonatrans Group. Podle něj průmyslová prášková 3D tiskárna technologie SLS si na sebe v tomto provozu vydělá zhruba za dva až čtyři dny. Závěr přednáškové části pak obstarala společnost Techplast s případovou studií využití 3D skenování v procesu výroby a kontroly kvality výrobků.  

„Těžko se mi vybírá z výtečných ukázek z praxe, ale publikum velmi zaujala třeba přednáška o metrologickém 3D skenování ve společnosti Techplast, kde pomocí 3D skeneru kontrolují přesnost a kvalitu vyrobených dílů,“ uvedl k programu akce Soóky. Konference se konala pod záštitou Svazu průmyslu a dopravy ČR a Technologické agentury ČR. Letos proběhl již třetí ročník tohoto setkání.
 

Ostatní