Inzerce

CZ LOKO, výrobce „zelených“ lokomotiv

1. června 2021
CZ LOKO, výrobce „zelených“ lokomotiv

Společnost CZ LOKO, a.s., patří k nejvýznamnějším podnikům středo­evropského železničního strojírenství. Má vlastní know-how v oblasti výroby, modernizací a oprav hnacích a speciálních drážních vozidel vycházející z tradičně vysoké úrovně českého železničního průmyslu. V konstrukci lokomotiv firma udává nové trendy, proto pracuje na nových typech lokomotiv s alternativními typy pohonů. Jedná se o kombinaci diesel–baterie nebo elektrická trakce – baterie. O těchto „zelených“ strojích a nejen o nich jsme hovořili s obchodním ředitelem a členem představenstva firmy CZ LOKO Ing. Janem Kutálkem.

CZ LOKO koupilo dvanáct elektrických lokomotiv, které jezdily původně v Belgii, a i proto se jim na české železnici začalo přezdívat belgičanky. Firma je kompletně zmodernizovala a nasadila na trhu jako EffiLiner 3000. Jak byste zhodnotil tento projekt?

Prvotní záměr byl jiný, chtěli jsme koupené lokomotivy pouze opravit do původního stavu, vybavit pro provoz u nás a následně schválit jako cenově dostupný „second-hand“ pro určitou českou klientelu. Bohužel ale legislativa toto neumožnila a najednou jsme stáli před rozhodnutím projekt úplně ukončit, nebo provést kompletní modernizaci vozidla tak, aby splňovalo aktuální TSI. Rozhodli jsme se pro druhou variantu. Jestli to bylo správné nebo špatné rozhodnutí? To záleží na úhlu pohledu. Modernizované EffiLinery si svou klientelu nakonec našly, proto to po technické stránce hodnotím jako úspěšný projekt – vozidla jsou u obsluhy velmi oblíbená a provozní spolehlivost je také na vysoké úrovni. Po obchodní stránce je to již diskutabilní, protože jsme se vlastně „nedopatřením“ dostali do segmentu, kde jsme nikdy být nechtěli. Najednou proti nám stály interoperabilní stroje jako Vectron nebo Traxx, proti kterým náš EffiLiner nebyl příliš konkurenceschopný – především právě z titulu interoperability. Proto jsme se rozhodli v projektu nepokračovat a soustředit se na náš core-business – což jsou posunovací a univerzální lokomotivy ve střední výkonové kategorii. Pozitivně hodnotím ale fakt, že jsme si na tomto projektu vyzkoušeli technologii, na jejímž základě stavíme naše připravované produkty, především DualShunter.

Vaše společnost se loni zaměřila hlavně výrobu dieselových lokomotiv pro ČD Cargo a zahraniční dopravce. Jde především o EffiShunter 1000 postavený na platformě původních lokomotiv 742. Pro jaké trhy kromě ČR jsou určeny tyto vámi vyrobené nezávislé trakce?

Neříkáte to úplně přesně. V zásadě máme dva obdobné produkty – EffiShunter 1000 (řada 744.1), což je kompletně nově postavená lokomotiva na pojezdu dle TSI vyvinutém v CZ LOKO. Levnější alternativou je pak EffiShunter 1000M (řada 742.71), což je prakticky EffiShunter 1000 postavený na komplexně zmodernizovaném pojezdu původních lokomotiv 742, popř. pak 741 nebo 740.

Když to hodně zjednoduším, tak EffiShunter 1000 je určen pro většinu členských zemí EU, aktuálně může kromě ČR jezdit na Slovensku, v Maďarsku, v Itálii, ve Slovinsku, připravujeme pak Polsko, Švédsko a Norsko. Samozřejmě nás zajímají také země západní Evropy. V případě EffiShunteru 1000M se pak jedná o země, kde jsou v provozu původní vozidla ČKD, tzn. primárně Česko, Slovensko, Maďarsko, částečně Itálie a chystáme se i na Polsko. Pro oba typy je samozřejmostí také jednotný evropský zabezpečovací systém ETCS.

EffiShunter 1000 dodáte také do Švédska. Jak perspektivní jsou pro vás trhy ve Skandinávii? Jaké možnosti modulárních úprav nabízíte pro specifické podmínky provozu v této oblasti?

EffiShunter ve skandinávské konfiguraci je prakticky úplně stejný jako verze pro střední nebo jižní Evropu. Emisní standard Stage V, stejně jako klimatická třída od –40 do +40 stupňů Celsia a další parametry jsou opravdu stejné. Z titulu unifikace výrobního procesu se nevyplatí toto odlišovat. Změny jsou pouze v národním zabezpečovacím systému a lehce odlišné konfiguraci ETCS. V zásadě se ale dá říct, že se jedná o standardní produkt. Co se týká trhu jako takového, ten je pro nás velice perspektivní. Dlouho jsme o něj usilovali a nyní zde máme dlouhodobého partnera, který je schopný plně zajistit údržbu a servis vozidel, což dostupnost našich produktů značně zjednodušuje. Věřím, že ve Švédsku navážeme na naše úspěchy z Finska a že pro následující roky bude Skandinávie obecně jedno z našich klíčových obchodních teritorií.



Jaké jsou nejdůležitější parametry lokomotivy EffiShunter 1000, pokud jde o pohon, bezpečnost a vzhled? Pro jaké tratě je tato lokomotiva určena?

Lokomotiva je vybavena elektrickým přenosem výkonu (AC/AC) s asynchronními trakčními motory. Každý podvozek je řízen individuálně, což má za následek příznivější průběh tažné síly na obvodu kol v závislosti na aktuálních podmínkách na trati. Co se týká bezpečnosti, ta je jasně definována v technických specifikacích interoperability, které musí vozidlo bez výhrad splňovat. Především se jedná o prvky pasivní bezpečnosti. Rád bych také zmínil provozní stránku věci, kde klademe maximální důraz na jednoduchost obsluhy a snadnou údržbu vozidla. Důležitá je pro nás také unifikace, což v praxi znamená, že mnoho dílů je shodných i na jiných řadách našich vozidel. Lokomotivy mohou být na přání vybaveny také vícečlenným řízením, které umožňuje lokomotivy spojovat i s ostatními řadami z naší produkce. S lokomotivou umíme na přání dodávat také nadstandardní balíčky služeb. Jejich unifikovanou podobu chceme podrobně představit veřejnosti někdy během léta tohoto roku.

Letos v polovině února jste oznámili, že jste získali kontrakt na deset lokomotiv pro polského státního dopravce PKP Intercity. O jaké lokomotivy konkrétně jde, jaký je finanční objem této zakázky a do kdy máte všechny stroje dodat?

Jedná se o náš nejmenší typ – EffiShunter 300 (řada 794). Lokomotivy budou zajišťovat staniční posun a seřaďování souprav v největších polských stanicích – Varšava, Gdyně, Vratislav, Katovice a Krakov. Celková hodnota kontraktu je 220 milionů korun a všechny stroje bychom měli dle smlouvy dodat v průběhu první poloviny roku 2023. Budeme se ale snažit dodávky uspíšit. Oproti standardnímu EffiShunteru 300 má verze pro PKP Intercity několik modifikací, které je potřeba doschválit. Prototyp je již ve výrobě a na podzim začne schvalovací proces a ověřovací provoz, následně se spustí výroba sériových kusů.

CZ LOKO vyvíjí novou generaci zelených lokomotiv, jako jsou HybridShunter 400 a DualShunter 2000. Čím jsou tyto stroje „zelené“ především?

To je dobrý dotaz, ale necítím se úplně kompetentní vám na toto odpovědět. Ekologický přínos „zelených“ řešení obecně je podle mého názoru diskutabilní. Pro kvalifikovanou odpověď musíte zanalyzovat celý energetický řetězec, což je téma mimo tento rozhovor. V případě našich „zelených“ produktů musíme držet trend, který je a dlouhodobě bude v zemích EU nastaven, tzn. snižování emisí za každou cenu a masivní investice a rozvoj alternativních řešení. V případě vozidel řady HybridShunter se jedná o plug-in hybridní technologii, kdy je vozidlo primárně poháněno z trakčních baterií, které jsou dobíjeny rekuperací při brzdění nebo malým spalovacím motorem, kterým je lokomotiva vybavena. V případě odstavení je ideální připojit vozidlo na externí nabíjení ze sítě.  Cílíme zde především na společnosti, které nefungují v nepřetržitém provozu – např. terminály intermodální dopravy, přístavy, lehký průmysl, staniční posuny a obsluhy vleček atd. DualShunter 2000 pak není typicky hybridním vozidlem – kombinuje dva plnohodnotné trakční systémy – v případě jízdy pod trakčním vedením se jedná o plnohodnotnou elektrickou lokomotivu s výkonem přes 2000 kW, pro jízdu na neelektrifikovaných tratích je pak vybavena standardním spalovacím motorem o výkonu téměř 900 kW.

Ovlivnila koronavirová krize vaši výrobu? Jaká jste zavedli opatření, aby se pandemie promítla do produkce společnosti CZ LOKO co nejméně?

Tak jako u většiny společností i u nás pandemie značně změnila způsob fungování, především pak komunikaci. Mnohem více než dřív se přesunula do on-line prostoru. Preventivní opatření proti šíření nákazy covidem jsme zavedli ještě dříve, než byla vládou nařízena. Testujeme, nosíme respirátory, dezinfikujeme a podobně. Pokračujeme ve všech našich aktivitách, i když spolupráce s dodavateli i zákazníky je kvůli různým opatřením na hranicích složitější, pomalejší a výrazně dražší. Návštěvy potenciálních partnerů v našich provozovnách nebo výjezdy našich lidí do zahraničí jsou náročnější na organizaci a totéž by se dalo říct i o logistice a zásobování obecně. Dle mého názoru nás ale ty nejzásadnější dlouhodobé dopady pandemie teprve čekají.

Ostatní