Inzerce

Co nesmí chybět v návrhu moderní průmyslové haly při její konfiguraci

6. srpna 2024
Co nesmí chybět v návrhu moderní průmyslové haly při její konfiguraci

Administrativni hala X Shift, foto: PROMO HALY s.r.o.

Návrh moderní průmyslové haly je komplexní proces výměny informací mezi našim obchodníkem společnosti PROMO HALY, investorem a projektantem. Proces vyžaduje zohlednění mnoha faktorů pro zajištění efektivity, bezpečnosti, udržitelnosti a zároveň nalezení nejvhodnějšího návrhu konečného díla pro investora. Při konfiguraci haly je třeba pečlivě plánovat každý aspekt od konstrukčního řešení po vybavení a technologie. Následující body představují klíčové prvky, které nesmí chybět v návrhu moderní průmyslové haly.

Konstrukční řešení průmyslové haly

Výběr vhodného materiálu (ocel, železobeton) a konstrukčního systému (rámová konstrukce, příhradové nosníky) je důležitým aspektem u výběru průmyslové haly, protože ovlivní nejen funkčnost, ale i cenu konečné investice. Ocelové konstrukce mají velkou výhodu u složitějších designových průmyslových hal a objektů. Ocelové konstrukce ovšem nemají velkou požární odolnost a ta se musí řešit dodatečnými nátěry či dimenzi ocelových profilů. Naopak železobetonové konstrukce jsou robustní prvek na hale a vynikají vysokou požární odolností a vysokou nosností a pevností.

Důležitým aspektem u každé haly je návrh střešního systému odolného vůči zatížení (sníh, vítr), s dostatečnou tepelnou izolací a vhodnou hydroizolací a také přípravou na dodatečné technologie jako jsou například fotovoltaické panely. Střechy u zateplených hal se navrhují pouze se dvou systému, a to skládaný plášť s fólií nebo systém vaznic s polyuretanovými sendvičovými panely. Panel tvoří zároveň prvek zateplení a hydroizolace. Skládaný typ pláště (nosný trapézový plech, tepelná izolace a fólie) se používá u budov se sklonem do 4° nebo tam, kde projektant nechce přiznat sklon střechy a potřebuje zachovat průmyslový vzhled s použitím atik. Střecha se sendvičových panelů se naopak používá u sklonu nad 4° a výhradně u zemědělských objektů.

Prostorová flexibilita

Prostorová flexibilita u průmyslových hal je klíčovým aspektem návrhu, který umožňuje přizpůsobení haly různým výrobním procesům a budoucím změnám. Základním prvkem flexibility je navržení modulární konstrukce haly, což umožňuje snadné rozšíření nebo změny dispozice bez výrazných stavebních úprav. 

Důležité je stanovit dostatečnou světlou výšku v hale, která umožňuje instalaci různých strojů nutných pro výrobu, jeřábů a manipulační techniky.

Dalším prvkem, který lze navrhnout jsou pohyblivé příčky a stěny, které umožňují rychlé přizpůsobení vnitřních prostor aktuálním potřebám.

Při projektování je rovněž dobré naprojektovat s dodatečnou dimenzí či kapacitou rozvody pro elektřinu, vodu, stlačený vzduch a další média, které lze snadno napojit na nová zařízení v budoucnu.

Technické vybavení

V některých průmyslových halách je kladen důraz na jeřáby a manipulační techniku, bez kterých by samotný provoz nebyl možný. Z těchto důvodů se už v návrhu nosných konstrukcí počítá s použitím mostových, sloupových či otočných jeřábu nebo s dalšími manipulačními zařízeními jako jsou dopravníky.

Příjemné prostředí výrobní haly zajistí efektivní systémy ventilace, vytápění a chlazení, které udržuje optimální pracovní podmínky.

Energetická efektivita

Každá hala, pokud má splňovat přísné energetické požadavky, musí mít kvalitní tepelné izolace stěn a střechy pro snížení energetických nákladů. Na stěny se používají zpravidla sendvičové PIR panely tlouštěk od 120 mm (U= 0,18 U=W/m2*K) do 150 mm (U= 0,15 U=W/m2*K) při použití minerálních sendvičových panelů se používají větší tloušťky. 

Střešní pláště se navrhují vždy s větší tepelnou izolací než stěny a začínají u součinitele prostupu tepla (U) na hodnotě 0,15 U=W/m2*K.

Obnovitelné zdroje energie jsou důležité při návrhu haly a používají se na střeše nejčastěji fotovoltaické panely nebo různé typy tepelných čerpadel. Tyto zdroje energie snižují energetickou náročnost budovy a snižují náklady na provoz výrobní průmyslové haly.

Fotovoltaické panely, foto: PROMO HALY s.r.o.

Bezpečnost a požární ochrana

Požární bezpečnost každé haly je nejdůležitějším aspektem při vyřizování stavebního povolení, protože vhodný návrh protipožárních opatření určuje výrazně konečnou cenu projektované haly. Hodnota požární odolnosti na nosné konstrukce stanoví typ konstrukčního řešení (ocel versus železobeton), dále stanoví typy střešního stěnového pláště. (minerální či PIR panely). Někdy se rovněž implementují do projektu požární stěny či uzávěry a různé systémy hasicí techniky (sprinklery, hasicí přístroje).

Logistika a doprava

U projektování průmyslové haly se musí dát pozor na navržení dostatečně širokých příjezdových cest pro nákladní automobily, parkovacích ploch a prostorů pro nakládku a vykládku zboží. Neméně důležité je rovněž efektivní uspořádání skladových prostor, výroby a manipulačních ploch pro optimalizaci výrobních toků.

Ekologické a udržitelné aspekty

Evropské normy kladou důraz na udržení vody v krajině a u každé větší stavby se musí udržovat dešťová voda na pozemku investora pomocí retenčních nádrží či vsaků. Tímto se zamezí u přívalových deštích přeplnění kapacit veřejné kanalizace a rychlému odtoku vody do potoků či řek a vzniku bleskových povodní. Díky zakomponování retenčních nádrží se vsaky se udržuje hladina podzemní vody na udržitelné úrovni v místě průmyslové zástavby.

BM Holešov, foto: PROMO HALY s.r.o.

Komfort a vybavení pro zaměstnance

Sociální zařízení jsou nezbytnou části každé průmyslové haly. Dostatečný počet toalet, šaten, sprch a odpočinkových místností je navržen dle počtu a typu profesí. Nejčastěji se u průmyslové haly staví vestavby či administrativní haly, které jsou napojeny na samotnou výrobní halu. V administrativních halách bývá zpravidla zajištěn veškerý komfort pro obchodní či technické zázemí každé společnosti od kanceláří, zasedacích místností, až po kuchyňky a sociální zařízení.

Osvětlení hal

Osvětlení v hale lze řešit přirozeným či umělým osvětlením. Přirozené osvětlení pouze doplňuje umělé osvětlení a lze ho navrhnout pomocí dostatečného množství oken nebo světlíků při využití denního světla. Ovšem žádná hala se neobejde bez umělé osvětlení, které se navrhuje z LED světel různé intenzity.

Zohledněním všech těchto faktorů při návrhu moderní průmyslové haly je možné dosáhnout optimálního provozu, bezpečnosti a dlouhodobé udržitelnosti stavby.

Konfigurátor hal: Personalizovaný návrh haly od společnosti PROMOHALY

Použití konfigurátoru hal je moderním a efektivním způsobem, jak navrhnout průmyslovou halu podle specifických potřeb. Společnost PROMO HALY nabízí svým investorům možnost vymodelovat si svou budoucí halu v přehledném a jednoduchém konfigurátoru na svém webu. Konfigurátor hal napomůže v prvotní fázi úvahy o celkovém vizuálním vzhledu haly a jejím členění, z něhož vyplynou konkrétní představy, které jsou dále rozvíjeny. 

Konfigurátor hal umožňuje:

Interaktivní návrh – uživatel může v reálném čase měnit parametry haly (rozměry, materiály, vybavení) a okamžitě vidět výsledky.

Přizpůsobení detailů – možnost detailního přizpůsobení uspořádání, technického vybavení a logistických řešení.

Kalkulace nákladů – okamžitá kalkulace nákladů do 3 pracovních dnů na základě zvolených parametrů v konfigurátoru usnadňuje stanovení ceny haly.

Díky tomuto řešení lze předejít případným úskalím spojeným s budoucím projektováním haly. Podklady z konfigurátoru haly mohou posloužit i jako podklad pro studii proveditelnosti, což bývá první předstupněm stavebního povolení. Pomáhá i s navržením vizuálního stylu haly a opláštění.

Pokud potřebujete poradit, obraťte se na odborníky od výrobce a dodavatele profesionálních montovaných hal společnosti PROMO HALY s.r.o.

Ostatní