Novinky
Cesta jeřábu do jeskyně v rakouských Alpách
Novou vodní přečerpávací elektrárnu přímo v jeskyni ve Vysokých Taurách bude obsluhovat jeřáb Konecranes ze Slaného. Cesta do výšky přes 2 000 metrů nad mořem a složitá montáž jeřábu zabrala tři dny.
Jeřáb vyrobili lidé ve společnosti Konecranes and Demag ve Slaném. Přestože podobných zařízení vzniká v závodě ročně přes 1 300, tento jeřáb je v něčem unikátní: bude pracovat hluboko v jeskyni vysoko v horách. Sloužit bude pro montáž a údržbu nové vodní elektrárny Tauernmoos ve Stubachtalu ve Vysokých Taurách.
Složitá cesta, pečlivé plánování
Dodávka jeřábu o hmotnosti 50,5 tuny a délce 18 metrů trvala celé tři dny. Jeřáb byl nejdříve v několika dílech dodán do Uttendorfu, odkud vyjel po klikaté silnici přímo do hory pomocí samohybného vozidla s řiditelnými nápravami. Podobně jako cesta byla komplikovaná také montáž jeřábu hluboko v jeskyni. V podzemí není mnoho místa pro lidi a stroje, natožpak pro takové obrovské systémy. Jeřáb se proto nejdříve musel ve třech dílech vyzvednout na jeřábovou dráhu pomocí teleskopického jeřábu a tam byl pak připojen.
Zatěžkávací zkouška
Zatěžkávací zkouškou projde jeřáb příští rok při zvedání prvních částí turbíny a mnohatunových komponent generátoru. Až bude přečerpávací elektrárna Tauernmoos od podzimu 2025 v provozu, bude jeřáb sloužit především právě k údržbě turbín a generátorů. Jeřáb dokáže zvednout břemena o hmotnosti až 160 tun a je namontovaný na pojezdech, takže je připraven k použití téměř po celé délce jeskyně.
Projekt století
Jeřáb bude pomáhat vyrábět vodním elektrárnám 100% zelenou energii. Nová přečerpávací elektrárna Tauernmoos propojí jezera Tauernmoossee a o 220 m výše položené Weißsee. Tento výškový rozdíl lze využít v době vysoké poptávky po elektřině. Celková investice se pohybuje kolem 360 milionů eur, kterou financuje rakouská skupina ÖBB.
Reportáž z cesty jeřábu do jeskyně: